- New
LCD Monitor, ASUS, 27 ", 2560 x 1440 pixels, Quad HD, Native aspect ratio 16:9, LED, Flat, 90LM0CJ1-B01171
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
TUF Gaming VG27AQE5A is a 27-inch QHD (2560 x 1440) monitor that delivers five advanced upgrades for top-tier gaming. It features a overclock to 165Hz refresh rate and 0.3ms response time, along with AMD FreeSync™ Premium and NVIDIA® G-SYNC® compatibility for ultra-smooth gameplay. With enhanced color performance, updated Gaming AI, and effortless control via DisplayWidget Center, this monitor keeps you ahead of the competition.
EXCEPTIONAL GAMING EXPERIENCES
The Fast IPS panel offers quick response times, supersmooth gameplay, and crisp visuals with 2560 x 1440 resolution to take your game to the next level.
UNSTOPPABLE GAMING PERFORMANCE
Boasting an impressive overclock to 165Hz refresh rate and a 0.3ms (min) GTG response time, VG27AQE5A delivers lightning-fast gameplay with buttery-smooth, lag-free visual.
GAME WITHOUT LIMITS
Supports NVIDIA G-SYNC and AMD FreeSync Premium technologies for smooth, tear-free visuals. Additionally, ASUS ELMB technology eliminates ghosting during high-frame-rate gaming.
*G-Sync compatible in processing, please check the respective official webpage for the updates compatible list.
VIBRANT COLORS, ENHANCED GAMPLAY
125% sRGB enables VG279QM5A to showcase vibrant colors and deeper contrast for stunningly-immersive visuals.
SMARTER PLAY, GREATER WINS
DYNAMIC CROSSHAIR
DYNAMIC SHADOW BOOST
AI VISUAL
EASIER CONTROL
DISPLAYWIDGET CENTER
GAMEVISUAL
GAMEPLUS
Eco-friendly Packaging
ASUS monitors are shipped in packaging made from 100% recycled cardboard. The packaging has been designed to minimize weight and volume, helping to conserve natural resources and allowing more devices to be transported in a single shipping container.
- 27-inch QHD (2560x1440) Fast IPS gaming monitor with 165Hz(OC) refresh rate designed for professional gamers and immersive gameplay
- 0.3ms GTG (min.) response time for smooth gameplay, and ASUS Extreme Low Motion Blur (ELMB) technology to further reduce ghosting and motion blur
- NVIDIA G-SYNC Compatible, AMD FreeSync Premium, and exclusive Variable Overdrive technology ensure seamless, tear-free gaming
- DisplayWidget Center enables easy monitor settings adjustments with a mouse
- TUF Gaming A.I technology with AI-powered features to enhance users' gaming experience
| Summary | ASUS TUF Gaming VG27AQE5A. Display diagonal: 68.6 cm (27"), Display resolution: 2560 x 1440 pixels, HD type: Quad HD, Display technology: LED, Display surface: Matt, Response time: 0.3 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). VESA mounting. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://www.asus.com/displays-desktops/monitors/tuf-gaming/tuf-gaming-vg27aqe5a/ |
| Unit Box Height | 0.44 |
| Unit Box Length | 0.675 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| DCI-P3 coverage | 90 % |
| Digital horizontal frequency | 30 - 280 kHz |
| Digital vertical frequency | 48 - 165 Hz |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display surface | Matt |
| Display technology | LED |
| HD type | Quad HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| Maximum refresh rate | 165 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Response time | 0.3 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 120 % |
| Touchscreen | No |
| Viewable size, horizontal | 596.74 mm |
| Viewable size, vertical | 335.66 mm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| AMD FreeSync | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| NVIDIA G-SYNC type | G-SYNC Compatible |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Detachable stand | Yes |
| Feet colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 2.3 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI version | 2.0 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23 ° |
| VESA mounting | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 30 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 16 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Depth (with stand) | 193 mm |
| Depth (without stand) | 59 mm |
| Height (with stand) | 453 mm |
| Height (without stand) | 369 mm |
| Weight (with stand) | 4700 g |
| Weight (without stand) | 3900 g |
| Width (with stand) | 615 mm |
| Width (without stand) | 615 mm |
| Package depth | 171 mm |
| Package height | 450 mm |
| Package weight | 6520 g |
| Package width | 680 mm |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Certification | TÜV Flicker-free TÜV Low Blue Light VESA AdaptiveSync Display 165Hz AMD FreeSync G-SYNC Compatible |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2526029/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | D |
| EPREL Registration Number | 2526029 |
| EPREL Version Number | 2 |
| Model name | VG27AQE5A |
| Unit Calculated Volume | 0.05049 cubm |
| Product Net Weight | 4.7 kg |
| Unit Calculated Weight | 6.11 kg |