LCD Monitor, AOC, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, LED, Flat, 24E4U
Product reference:
2-4038986142779
LCD Monitor, AOC, 60.5 cm (23.8"), 1920 x 1080 pixels, Full HD, Native aspect ratio 16:9, LED, Flat, 24E4U
Product reference:
2-4038986142779
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Upgrade your workspace with the 24E4U 23.8" FHD professional monitor
The 24E4U offers a 24" FHD display with a 120Hz refresh rate, delivering crisp, smooth visuals for an enhanced viewing experience. Its Height Adjustable Stand (HAS) provides ergonomic flexibility, while the hardware-based anti-blue light feature helps reduce eye strain during extended use. With Adaptive Sync technology for seamless performance and a 5-year warranty for lasting reliability, this monitor is a practical and dependable addition to any workspace.
| Summary | AOC 24E4U. Display diagonal: 60.5 cm (23.8"), Display resolution: 1920 x 1080 pixels, HD type: Full HD, Display technology: LED, Response time: 4 ms, Native aspect ratio: 16:9, Viewing angle, horizontal: 178°, Viewing angle, vertical: 178°. Built-in speaker(s). Built-in USB hub, USB hub version: 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1). VESA mounting, Height adjustment. Product colour: Black |
| Vendor Homepage | https://eu.aoc.com/ |
| Unit Box Height | 0.46 |
| Unit Box Length | 0.65 |
| Unit Box Width | 0.135 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Backlight type | W-LED |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 23.8 " |
| Display diagonal (metric) | 60.4 cm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LED |
| Haze rate | 25 % |
| HD type | Full HD |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 93 ppi |
| Pixel pitch | 0.2745 x 0.2745 mm |
| Response time | 4 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Screen shape | Flat |
| sRGB coverage (typical) | 111.1 % |
| Surface hardness | 3H |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Consumer |
| Product colour | Black |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| Built-in USB hub | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| HDMI | Yes |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Number of upstream ports | 1 |
| PC Audio in | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| USB upstream port type | USB Type-B |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Adjustable height (max) | 150 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Pivot | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90 ° |
| Swivel angle range | 0 - 175 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 30 ° |
| VESA mounting | Yes |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 11 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | D |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 13 W |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 222 mm |
| Weight (with stand) | 4860 g |
| Weight (without stand) | 2860 g |
| Package depth | 139 mm |
| Package weight | 6650 g |
| Cables included | AC/DisplayPort/HDMI |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| Power cable length | 1.8 m |
| Doesn't contain | Mercury/PVC/BFR |
| Sustainability certificates | EPEAT Gold/TCO |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,HF,CB,TUV-GS-Mark,EAC,FCC |
| Compliance certificates | CE |
| Local dimming | Yes |
| Mean time between failures (MTBF) | 70000 h |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Data Sheet (Link) | https://eprel.ec.europa.eu/api/product/2304679/fiches?language=EN |
| Energy efficiency class | C |
| EPREL Registration Number | 2304679 |
| EPREL Version Number | 4 |
| Model name | 24E4U |
| Unit Calculated Volume | 0.04036 cubm |
| Product Net Weight | 4.86 kg |
| Unit Calculated Weight | 7.2 kg |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order