Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (typical) | 37 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 68 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 32 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| Depth (with stand) | 220 mm |
| Width (with stand) | 808 mm |
| Height (with stand) | 534.6 mm |
| Depth (without stand) | 110.8 mm |
| Weight (with stand) | 7.36 kg |
| Width (without stand) | 808 mm |
| Weight (without stand) | 7.36 kg |
| Height (without stand) | 363.5 mm |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| AMD FreeSync | Yes |
| Cables included | AC, HDMI, DisplayPort |
| Stand included | Yes |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| HD type | UltraWide Quad HD |
| Screen shape | Curved |
| Native aspect ratio | 21:9 |
| Supported graphics resolutions | 2560 x 1440, 1600 x 900, 1920 x 1080 (HD 1080), 800 x 600 (SVGA), 1680 x 1050 (WSXGA+), 640 x 480 (VGA), 1280 x 720 (HD 720), 1024 x 768 (XGA), 1440 x 900 (WXGA+), 3440 x 1440, 720 x 480 |
| Pixel pitch | 0.23175 x 0.23175 mm |
| Display diagonal | 86.4 cm (34") |
| Display surface | Matt |
| Response time | 1 ms |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Display brightness (typical) | 450 cd/m² |
| Display resolution | 3440 x 1440 pixels |
| Touchscreen | No |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Backlight type | Edge LED |
| High Dynamic Range (HDR) technology | DisplayHDR 400 |
| DCI-P3 coverage | 95% |
| Viewable size, vertical | 33.4 cm |
| Maximum refresh rate | 200 Hz |
| Display technology | LED |
| Viewable size, horizontal | 79.7 cm |
| sRGB coverage (typical) | 125% |
| Panel type | VA |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Colour depth | 10 bit |
| Colour gamut | 95% |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 2 W |
| Adjustable height (max) | 13 cm |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Swivelling | No |
| Plug and Play | Yes |
| Pivot | No |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 2 |
| Built-in USB hub | No |
| DVI port | No |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Warnings | Do not expose to water or excessive moisture., The monitor contains materials that may be harmful to the environment; follow local regulations for the disposal of electronic devices., Avoid direct contact with liquids. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2215823 |