ASUS VP227HF computer monitor 54.5 cm (21.4") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-VP227HF
ASUS VP227HF computer monitor 54.5 cm (21.4") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
ASUS VP227HF computer monitor 54.5 cm (21.4") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
Product reference:
6-VP227HF
ASUS VP227HF computer monitor 54.5 cm (21.4") 1920 x 1080 pixels Full HD LCD Black
You have 3 products in compare list, please remove someone and try again
- Add to favorites products
- Added to favorites products
- Removed to favorites product
Guarantee
36 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Market positioning | Gaming |
| Feet colour | Black |
| Detachable stand | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 9.97 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 10 kWh |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Height (with stand) | 363.8 mm |
| Width (with stand) | 492.7 mm |
| Weight (with stand) | 2.6 kg |
| Depth (with stand) | 204.4 mm |
| Depth (without stand) | 57.5 mm |
| Width (without stand) | 492.7 mm |
| Height (without stand) | 291.3 mm |
| Weight (without stand) | 2.3 kg |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Stand included | Yes |
| LED backlight | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Viewable size, horizontal | 48.7 cm |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Viewable size, vertical | 27 cm |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Digital horizontal frequency | 30 - 115 kHz |
| Screen shape | Flat |
| HD type | Full HD |
| Display diagonal | 54.5 cm (21.4") |
| Panel type | VA |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Touchscreen | No |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Pixel pitch | 0.249 x 0.241 mm |
| Display number of colours | 1.073 billion colours |
| Anti-glare screen | Yes |
| sRGB coverage (typical) | 99% |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Built-in speaker(s) | No |
| Built-in camera | No |
| Tilt angle range | 20 - -5° |
| Cable lock slot type | Kensington |
| VESA mounting | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| Wall mountable | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| Built-in USB hub | No |
| Headphone out | Yes |
| HDMI | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| Brand specific technologies | Eye Care+, SPLENDID |
| Warnings | Place the monitor on a flat and stable surface to avoid tipping and damage., Unplug the monitor from the power source before cleaning., Do not disassemble the monitor casing to avoid risk of electric shock. |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2336842 |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO, EPEAT Silver, Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
Offensive and promotional comments are unpublished.
Testimonials not found!
Request for product delivery/order