Samsung Galaxy A16 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM 4G USB Type-C 4 GB 128 GB 5000 mAh Grey
Samsung Galaxy A16 17 cm (6.7") Hybrid Dual SIM 4G USB Type-C 4 GB 128 GB 5000 mAh Grey
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Processor cores | 8 |
| Processor frequency | 2 GHz |
| Processor boost frequency | 2.2 GHz |
| Product colour | Grey |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| USB Type-C required charging power (min) | 10 W |
| USB Type-C required charging power (max) | 25 W |
| Depth | 7.9 mm |
| Width | 77.9 mm |
| Height | 164.4 mm |
| Weight | 200 g |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 4 (802.11n), 802.11g, 802.11a |
| 3G standards | UMTS, WCDMA |
| 5G standard | Not supported |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| SIM card capability | Hybrid Dual SIM |
| 3G bands supported | 850, 900, 2100 |
| SIM card type | NanoSIM |
| 4G bands supported | 2100, 800, 1800, 700, 2300, 2600, 850, 2500 MHz, 900 |
| Mobile network generation | 4G |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Wi-Fi Direct | Yes |
| Video call | Yes |
| Speakerphone | Yes |
| Vibrating alert | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cables included | USB Type-C |
| AC adapter included | No |
| Display diagonal | 17 cm (6.7") |
| Display resolution | 1080 x 2340 pixels |
| Display number of colours | 16 million colours |
| Display technology marketing name | Super AMOLED |
| Panel type | AMOLED |
| Platform | Android |
| Video formats supported | 3GP, M4V, MKV, FLV, WEBM, MP4, AV1, 3G2 |
| Speakers | Mono |
| Audio formats supported | Mid, MP3, OTA, OGG, RTX, XMF, AWB, M4A, AAC, FLAC, OGA, MIDI, MXMF, RTTTL, WAV, AMR, 3GA, IMY |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| User memory | 108.3 GB |
| Maximum memory card size | 1.5 TB |
| RAM capacity | 4 GB |
| Internal storage capacity | 128 GB |
| USB connector type | USB Type-C |
| Headphone connectivity | USB Type-C |
| USB port | Yes |
| USB version | 2.0 |
| Slow motion rate | 120fps @HD |
| Rear camera aperture number | 1.8 |
| Rear camera type | Triple camera |
| Front camera aperture number | 2 |
| Rear camera resolution (numeric) | 50 MP |
| Second rear camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Rear camera flash | Yes |
| Video capture resolution (max) | 1920 x 1080 pixels |
| Front camera resolution (numeric) | 13 MP |
| Front camera type | Single camera |
| Second rear camera aperture number | 2.2 |
| Digital zoom | 10x |
| Maximum frame rate | 120 fps |
| Slow motion mode | Yes |
| Third rear camera aperture number | 2.4 |
| Third rear camera resolution (numeric) | 2 MP |
| Battery capacity | 5000 mAh |
| Removable battery | No |
| Magnetic sensor | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Warnings | Do not dispose of the device in the regular waste bin, contact your local electronic waste collection point., Avoid direct contact with liquids or substances if the device is damaged., Do not expose the device to high temperatures or direct flames. |
| Yes | |
| Short Message Service (SMS) | Yes |
| Position location | Yes |
| Galileo | Yes |
| BeiDou | Yes |
| Quasi-Zenith Satellite System (QZSS) | Yes |
| GPS (satellite) | Yes |
| GLONASS | Yes |
| Energy efficiency class | B |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Battery endurance in cycles | 1200 |
| Repairability class | C |
| Repeated free fall reliability class | B |
| Battery endurance per cycle | 2710 min |