JVC XS-E114B - portable speaker, black
JVC XS-E114B - portable speaker, black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Protection features | Waterproof |
| Product colour | Black |
| Product type | Portable loudspeaker |
| International Protection (IP) code | IPX6 |
| RGB backlighting | Not |
| LED indicator light | Y |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Continuous audio playback time | 12 h |
| Battery voltage | 3.7 V |
| Battery type | Built-in battery |
| Battery charge time (AC) | 3.5 h |
| Battery technology | Lithium-ion |
| Weight | 195 g |
| Height | 75 mm |
| Depth | 49 mm |
| Width | 98 mm |
| Recommended usage | Universal |
| Call pick up | Yes |
| FM radio | Yes |
| FM band range | 87.5 - 108 MHz |
| Cables included | AC |
| Package contents | Speaker x 1, User manual |
| Headphone frequency | 140 - 18000 Hz |
| RMS rated power | 5 W |
| AUX in | No |
| Wi-Fi | No |
| Bluetooth | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| True Wireless Stereo (TWS) technology | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Maximum operating distance | 10 m |
| Number of USB Type A ports | 1 |
| Warnings | Do not expose to open flames or high temperatures., The product contains batteries which may be harmful to the environment. Dispose of according to local regulations. |