Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 1500 15.3" WUXGA IPS 300 nits AG 16GB DDR5 4800 512GB SSD Radeon 660M 720p webcam 60Wh battery Windows 11 Cosmic Blue
Lenovo IdeaPad Slim 3 15ARP10 Ryzen 5 1500 15.3" WUXGA IPS 300 nits AG 16GB DDR5 4800 512GB SSD Radeon 660M 720p webcam 60Wh battery Windows 11 Cosmic Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Processor boost frequency | 4.55 GHz |
| Processor cache type | L2 & L3 |
| Processor frequency | 3.3 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen 5 |
| Processor cache | 19 MB |
| Processor model | 150 |
| Processor cores | 6 |
| Processor threads | 12 |
| Processor generation | AMD Ryzen 100 Series |
| Processor base power | 45 W |
| On-board graphics card family | AMD Radeon |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 660M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 24 GB |
| Internal memory | 16 GB |
| Memory clock speed | 4800 MHz |
| Product type | Laptop |
| Product colour | Blue |
| Housing material | PC-ABS |
| Colour name | Cosmic Blue |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Width | 343.4 mm |
| Weight | 1.63 kg |
| Depth | 239.5 mm |
| Height (rear) | 1.89 cm |
| Height (front) | 1.79 cm |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WWAN | Not installed |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Display diagonal | 38.9 cm (15.3") |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Colour gamut | 45% |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Built-in microphone | Yes |
| Speaker power | 2 W |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Number of microphones | 2 |
| Card reader integrated | Yes |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| NVMe | Yes |
| Compatible memory cards | SD |
| SSD capacity | 512 GB |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Number of SSDs installed | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | HD |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Battery capacity | 60 Wh |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |