- In stock.
Laptop Lenovo LOQ Essential R7 16/512GB RTX4050
Laptop Lenovo LOQ Essential R7 16/512GB RTX4050
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | LENOVO, Lenovo |
| Series | Lenovo LOQ Essential |
| Computer type | For games |
| Weight | 3.89 kg, 2.4 kg. |
| Screen diagonal | 15.6 inches |
| Screen surface type | Matte |
| Body color | Gray color |
| IPS screen | Yes |
| Housing material | ABS plastic |
| Random Access Memory (RAM) | 16GB |
| Video card model | Nvidia GeForce RTX 4050 |
| SSD disk capacity | 512GB |
| Installed operating system | Windows 11 Home |
| Media type | SSD |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Processor type | AMD |
| Processor class | AMD Ryzen 7 |
| Processor cores | 8 |
| RAM type | DDR5 |
| Video card type | Nvidia |
| Total computer memory capacity | 512GB |
| Video card series | GeForce |
| Video card memory | 6GB GDDR6 |
| Network card | Wi-Fi® 6, 802.11ax 2x2 |
| nVidia G | Sync - Yes |
| AMD FreeSync | No |
| Integrated card reader | Yes |
| Keyboard language | English |
| Keyboard backlight | Yes |
| Separate number block | Yes |
| Connectors | 2 x USB-A 3.2 Gen 1, SD Card Reader, 1 x USB-C 3.2 Gen 1 (Power Delivery, DisplayPort 1.4), RJ-45, HDMI 2.1, Audio in/Mic |
| Length | 500mm. |
| Width | 260 mm. |
| Height | 40 mm. |
| Country of manufacture | CN |