The Maestro MR-1631-150 thermos is a 1.5 l insulated container designed to keep drinks hot for up to 12 hours and cold for up to 24 hours. Made of stainless steel and plastic, it has an ergonomic handle and is easy to clean.
The Maestro MR-1631-150 thermos is a 1.5 l insulated container designed to keep drinks hot for up to 12 hours and cold for up to 24 hours. Made of stainless steel and plastic, it has an ergonomic handle and is easy to clean.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Thermos Maestro MR-1631-150 is a 1.5L insulated container designed to keep drinks hot for up to 12 hours and cold for up to 24 hours. Made of stainless steel and plastic, it has an ergonomic handle and is easy to clean.
Features | |
|---|---|
| Product type | Thermos |
| Brand | Thermos |
| Model | Maestro MR-1631-150 |
Specifications | |
| Capacity | 1500ml |
| Cup capacity | 350 ml |
| Diameter | 10 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Height | 335 mm |
| Color | Green |
| Material | Stainless steel, Plastic |
Technical data | |
| Hot drink storage time | 12 hours |
| Cold drink storage time | 24 hours |
| Tight | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Ergonomic handle | Yes |
Safety warning | |
| Warnings | Do not use for hot, explosive or toxic liquids. The product is not intended for the storage of hazardous materials or chemicals. Be careful when connecting to an electrical source. |