Logitech Wireless Combo MK270
Logitech Wireless Combo MK270
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Wireless range | 10 m |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Full-size keyboard | Yes |
| Ergonomic design | No |
| Keyboard style | Straight |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Backlight | No |
| Protection features | Spill resistant |
| Wrist rest | No |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Yes |
| Battery type | AAA |
| Number of batteries supported | 3 |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Auto power off | Yes |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Keyboard battery type | AAA |
| Power source type | Battery |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Keyboard weight | 498 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 60 x 39 x 99 mm |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 441 x 18 x 149 mm |
| Mouse weight | 75.2 g |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Receiver weight | 2 g |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.7 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| User guide | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Scrolling directions | Vertical |
| Mouse included | Yes |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse battery life | 12 month(s) |
| Form factor | Ambidextrous |
| Movement detection technology | Optical |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll type | Wheel |
| Scroll | Yes |
| Certification | CE FCC CB |
| Hot keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Key travel distance | 3.2 mm |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Purpose | PC/Server |
| Number of hot keys | 8 |
| Windows keys | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Keyboard number of keys | 111 |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Angle adjustment (max) | 8° |
| Keyboard language | Dutch |
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| Fingerprint reader | No |
| Recommended usage | Home |
| Keyboard layout | QWERTY |
| USB hub | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Master (outer) case gross weight | 6.03 kg |
| Warnings | Take your old device to a dedicated collection point for electronic waste., Protect against moisture., Do not dismantle the appliance. |