Logitech MK540 Advanced
Logitech MK540 Advanced
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Backlight | No |
| Protection features | Spill resistant, Abrasion resistant |
| Battery LED indicator | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| Wrist rest | Yes |
| Full-size keyboard | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Product colour | Black |
| LED indicators | Battery |
| Number of batteries supported | 3 |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery type | AA |
| Battery capacity | 2000 mAh |
| Keyboard battery type | AA |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Battery technology | Alkaline |
| Power source type | Battery |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 457.3 x 24 x 193.5 mm |
| Keyboard weight | 805 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 39.2 x 111.5 x 61.8 mm |
| Mouse weight | 73.5 g |
| Minimum system requirements | What you need: Windows 7, 8, 10 or later ChromeOS An available USB ports |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Unifying receiver | Yes |
| Batteries included | Yes |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Unifying receiver |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| User guide | Yes |
| Mouse included | Yes |
| Mouse battery type | AA |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Rubber grips | Yes |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of batteries (mouse) | 1 |
| Mouse battery life | 18 month(s) |
| Scroll type | Wheel |
| Buttons quantity | 3 |
| Scroll | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Form factor | Ambidextrous |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Multimedia keys | Yes |
| Windows keys | Yes |
| Programmable hot keys | Yes |
| Angle adjustment (max) | 8° |
| Fingerprint reader | No |
| Keyboard language | US International |
| Hot keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| On/off switch | Yes |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Recommended usage | Universal |
| USB hub | No |
| Keyboard key switch | Membrane |
| Number of height positions | 3 |
| Silent keys | Yes |
| Purpose | Universal |
| Pointing device | No |
| Angle adjustment (min) | 4° |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Master (outer) case gross weight | 5 kg |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Warnings | Take your old device to a dedicated collection point for electronic waste., Protect against moisture., Do not dismantle the appliance. |