Logitech G MK220 keyboard RF Wireless QWERTY US International Black
Logitech G MK220 keyboard RF Wireless QWERTY US International Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Plug and Play | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Keyboard style | Straight |
| Surface coloration | Monotone |
| Wrist rest | No |
| Product colour | Black |
| Battery type | AA |
| Number of batteries supported | 8 |
| Power source type | Battery |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Battery technology | Alkaline |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 50 x 460 x 120 mm |
| Keyboard weight | 603 g |
| USB required | Yes |
| Other operating systems supported | Chrome |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Mouse included | Yes |
| Number of scroll wheels | 1 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse battery type | AA |
| Scrolling directions | Vertical |
| Number of batteries (mouse) | 2 |
| Scroll | Yes |
| Keyboard form factor | Mini |
| Numeric keypad | Yes |
| Pointing device | No |
| Recommended usage | Office |
| Connectivity technology | Wireless |
| Keyboard language | US International |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| USB hub | No |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Purpose | Universal |
| Fingerprint reader | No |
| Device interface | RF Wireless |
| Master (outer) case gross weight | 6 kg |