Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Keychron V1 Max
The V1 Max is a fully customizable mechanical keyboard, offering both 2.4 GHz wireless and Bluetooth 5.1 connectivity. Its compact 75% layout, gasket mount design, sound absorbing foam, double-shot PBT keycaps, and more take your typing experience to a new level, delivering heightened levels of comfort and productivity.
| Summary | Keychron V1 Max. Keyboard form factor: 75%. Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wired & Wireless, Device interface: USB + RF Wireless + Bluetooth, Keyboard key switch: Mechanical. Backlight type: RGB LED. Recommended usage: Universal. Product colour: Black, Grey |
| Vendor Homepage | https://www.keychron.com/products/keychron-v1-max-qmk-via-wireless-custom-mechanical-keyboard?variant=40637899735129 |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.36 |
| Unit Box Width | 0.205 |
| Actuation force | 55 g |
| Bluetooth version | 5.1 |
| Built-in memory | Yes |
| Built-in memory capacity | 256 KB |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Key travel distance | 4 mm |
| Keyboard form factor | 75% |
| Keyboard key profile | High-profile |
| Keyboard key switch | Mechanical |
| Keyboard keys operating life | 80 million characters |
| Keycaps | Double shot |
| Keycaps material | Polybutylene terephthalate (PBT) |
| Numeric keypad | No |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Polling rate | 1000/90 Hz |
| Programmable hot keys | Yes |
| Recommended usage | Universal |
| Rollover | N-key rollover |
| Windows keys | Yes |
| Adjustable backlight | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Red/Green/Blue |
| Backlight type | RGB LED |
| Keyboard style | Straight |
| Material | Plastic |
| Product colour | Black/Grey |
| Detachable cable | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| USB connector type | USB Type-C |
| Battery capacity | 4000 mAh |
| Battery life (max) | 225 h |
| Battery recharge time | 5 h |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Power source type | Battery,USB |
| Rechargeable | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse included | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 50 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 328.5 x 148.7 x 29.4 mm |
| Keyboard weight | 770 g |
| AC adapter included | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Receiver included | Yes |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.006128 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.5 kg |