Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
MASTERED FOR MAC
You'll get more functionality with a dedicated Mac key layout, matching Apple finishes in space gray and pale gray, smart illumination, programmable keys.
If you want to save space on your desk but not compromise on performance, you can choose the minimalist MX Keys Mini for Mac.
FAST FLUID PRECISE TYPING
Type with confidence and speed with spherically-dished keys shaped for your fingertips, minimizing the chances of a mistype, while increased key stability reduces noise.
AUTOMATE REPETITIVE TASKS
Easily create and share time-saving Smart Actions shortcuts to perform multiple actions with a single keystroke with the Logi Options+ app.
SMART ILLUMINATION MADE SMARTER
Backlit keys light up when your hands approach the keyboard and automatically brighten or fade to suit your environment. Control on MX Keys S for Mac backlighting duration and brightness in Logi Options+.
MORE COMFORT. DEEPER FOCUS.
The low-profile design & optimum angle for a natural wrist position, provides effortless precision and longer hours of typing comfort.
CONNECT WITH UP TO 3 APPLE DEVICES
Pair MX Keys S for Mac with multiple Mac computers and iPads via Bluetooth Low Energy and switch between them at the push of a button.
NEVER COMPROMISE. CHOOSE RECYCLED
There is no reason to compromise performance with sustainability. That's why our products are made with high quality recycled plastic and engineered for speed, precision, and high performance.
| Summary | Logitech Master MX Keys S for Mac. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: RF Wireless + Bluetooth, Keyboard key switch: Scissor key switch, Keyboard layout: QWERTY. Backlight type: LED. Recommended usage: Office. Product colour: Aluminium, Black |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/en-ch/products/keyboards/mx-keys-s-for-mac.html |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.45 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Actuation force | 60 g |
| Ambient light sensor | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless + Bluetooth |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Hot keys | Yes |
| Key travel distance | 1.8 mm |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard key profile | Low-profile |
| Keyboard key switch | Scissor key switch |
| Keyboard keys operating life | 10 million characters |
| Keyboard language | US International |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Multi-device support | Yes |
| Multimedia keys | Yes |
| Numeric keypad | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Programmable hot keys | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Recommended usage | Office |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | White |
| Backlight type | LED |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Material | Plastic |
| Product colour | Aluminium/Black |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Detachable cable | Yes |
| Wireless range | 10 m |
| Battery capacity | 1500 mAh |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Charging source | USB Type-C |
| Keyboard battery type | Built-in battery |
| Number of batteries (keyboard) | 1 |
| Power source type | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Service life of battery | 5 month(s) |
| Mouse included | No |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 10.15 Catalina |
| Mobile operating systems supported | iOS 14/iPadOS 14 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 430.2 x 20.5 x 131.63 mm |
| Keyboard weight | 810 g |
| Cables included | USB Type-C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package type | Box |
| Packaging content | Keyboard USB-C charging cable (USB-C to USB-C) User documentation |
| Receiver included | No |
| User guide | Yes |
| Applications supported | Logi Options+ |
| Compatibility | Logi Bolt-USB-ontvanger |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Product post-consumer recycled plastic | 26 % |
| Model | MX Keys S for Mac |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0036 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1 kg |