- In stock.
-
−18%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
12 - 14
business days
(1)Wireless range may vary based on environmental and computing conditions (2)Tested under limited conditions (maximum of 60 ml liquid spillage). Do not immerse keyboard in liquid. (3) Keyboard and mouse battery life may vary based on user and computing conditions Based on independent sales data (in units) including all the models of the MK270 family for wireless combo aggregated from major markets: CA, CN, FR, DE, ID, KR, RU, SE, TW, TH, TR, UK, US (Apr'19 - Apr'20). Retail channel only. (5) Based on independent sales data (in units) aggregated for Logitech mice and keyboards from major global markets including CA, CN, FR, DE, ID, KR, RU, SE, TW, TH, TR, UK, US (July '19 - July '20 period). Retail channel only. (6) Click and typing noise reduced by over 90% compared to Logitech MK270. Left click and typing dBA level measured by an independent lab at 1 metre.
| Summary | Logitech Wireless Combo MK270. Keyboard form factor: Full-size (100%). Keyboard style: Straight. Connectivity technology: Wireless, Device interface: RF Wireless, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 111, Recommended usage: Home. Product colour: Black. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://www.logitech.com/ |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.503 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Angle adjustment (max) | 8 ° |
| Certification | CE FCC CB |
| Connectivity technology | Wireless |
| Device interface | RF Wireless |
| Fingerprint reader | No |
| Frequency band | 2.4 GHz |
| Hot keys | Yes |
| Key travel distance | 3.2 mm |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard keys operating life | 5 million characters |
| Keyboard language | Dutch |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 111 |
| Number of hot keys | 8 |
| Numeric keypad | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Pointing device | No |
| Purpose | PC/Server |
| Recommended usage | Home |
| Spill-resistant up to | 60 ml |
| USB hub | No |
| Windows keys | Yes |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Backlight | No |
| Ergonomic design | No |
| Full-size keyboard | Yes |
| Keyboard style | Straight |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Protection features | Spill resistant |
| Wrist rest | No |
| Plug and Play | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Wireless range | 10 m |
| Auto power off | Yes |
| Battery capacity | 1000 mAh |
| Battery technology | Alkaline |
| Battery type | AAA |
| Keyboard battery type | AAA |
| Number of batteries (keyboard) | 2 |
| Number of batteries supported | 3 |
| Power source type | Battery |
| Service life of battery | 36 month(s) |
| Buttons quantity | 3 |
| Form factor | Ambidextrous |
| Mouse battery life | 12 month(s) |
| Mouse battery type | AA |
| Mouse included | Yes |
| Movement detection technology | Optical |
| Scroll | Yes |
| Scroll type | Wheel |
| Scrolling directions | Vertical |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Minimum system requirements | What you need: Windows 7, 8, 10 or later Chrome OS An available USB ports |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 441 x 18 x 149 mm |
| Keyboard weight | 498 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 60 x 39 x 99 mm |
| Mouse weight | 75.2 g |
| Batteries included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Package depth | 510 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 743.5 g |
| Package width | 158 mm |
| Receiver dimensions (WxDxH) | 14.4 x 6.6 x 18.7 mm |
| Receiver included | Yes |
| Receiver type | Nano receiver |
| Receiver weight | 2 g |
| User guide | Yes |
| Wireless receiver interface | USB Type-A |
| Harmonized System (HS) code | 84716060 |
| Master (outer) case gross weight | 6025 g |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 50992060391516 |
| Master (outer) case height | 224 mm |
| Master (outer) case length | 403 mm |
| Master (outer) case width | 306 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 60 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 360 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.003997 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.82 kg |