Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Gaming kit with full size gaming keyboard, backlit mouse, large mouse pad and gaming headset
Colored WASD and arrow keys for ultimate gameplay (e.g. FPS games)
Practical multimedia hotkeys for internet and music functions
6-button optical mouse (resolution 800 - 2400 dpi)
Stereo headset with microphone and in-line volume control
Gaming mouse pad (300 x 250 mm) with anti-fraying stitched edges
| Summary | Gembird GGS-UMG4-02. Keyboard form factor: Full-size (100%), Connectivity technology: Wired, Device interface: USB, Keyboard layout: QWERTY, Keyboard number of keys: 104. Cable length: 1.8 m. Recommended usage: Gaming. Product colour: Black. Mouse included |
| Vendor Homepage | https://gembird.nl/item.aspx?id=11355 |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.6 |
| Unit Box Width | 0.09 |
| Certification | CE certificate |
| Connectivity technology | Wired |
| Device interface | USB |
| Hot keys | Yes |
| Keyboard form factor | Full-size (100%) |
| Keyboard language | US English |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 104 |
| Number of hot keys | 8 |
| Numeric keypad | Yes |
| Recommended usage | Gaming |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.8 m |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Power source type | USB |
| Buttons durability (million clicks) | 3 |
| Buttons quantity | 6 |
| Buttons type | Pressed buttons |
| Mouse cable length | 1.8 m |
| Mouse included | Yes |
| Scroll | Yes |
| Driver unit | 3.5 mm |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Headset cable length | 1.8 m |
| Headset included | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Microphone sensitivity | 105 dB |
| Microphone type | Boom |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8 |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 475 x 178 x 24 mm |
| Keyboard weight | 630 g |
| Mouse dimensions (WxDxH) | 126 x 76 x 43 mm |
| Mouse weight | 120 g |
| Manual | Yes |
| Mouse pad included | Yes |
| Mouse pad size (W x D) | 300 x 250 mm |
| Number of products included | 4 pc(s) |
| Package depth | 620 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 1720 g |
| Package width | 210 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| KB language | ENG |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.01453 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.66 kg |