-
−7%
The Tefal Collection KI6668E0 electric kettle has a 1.7 L capacity and a power of 2400 W. The main features are a stainless steel body, a removable filter, a water level indicator and an automatic shut-off.
The Tefal Collection KI6668E0 electric kettle has a 1.7 L capacity and a power of 2400 W. The main features are a stainless steel body, a removable filter, a water level indicator and an automatic shut-off.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Tefal Collection KI6668E0 electric kettle has a 1.7 L capacity and 2400 W power. Key features: stainless steel body, removable filter, water level indicator and automatic shut-off function.
Features | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Housing material | Stainless steel |
| Filtering | Yes |
| Hidden heating element | Yes |
| Control type | Knob |
| Power LED | Yes |
| Water tank size | 1.7L |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Anti-limescale filter | Yes |
| Washable filter | Yes |
| Sun protection function | No |
Power | |
| Power | AC |
| Plug type | Type C |
| Power | 2400W |
Weight and dimensions | |
| Weight | 1.69 kg |
| Width | 249.5 mm |
| Height | 239 mm |
| Depth | 177 mm |
Ergonomics | |
| Form | Kettle shape |
| On/Off switch | Yes |
| Lift-off lid | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Cable storage | Yes |
| Indication light | Yes |
| Locked lid | Yes |
| Lid opening type | Button |
| Wireless | Yes |