Induction hob AEG 6000 series "Hob2Hood®" TO64IB00FB
Induction hob AEG 6000 series "Hob2Hood®" TO64IB00FB
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | TO64IB00FB |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 11.6 kg, 12.297 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 180mm, 145mm, 210mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 1800/2800W, 1400/2500W, 2300/3200W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic heat-up, Booster, Child lock, Timer, Eco timer, Power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Bridge left, Minute minder, Pause, Mute, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | Yes |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | The Bridge function connects two cooking zones so you can use larger or longer cookware. The Hob2Hood® function links the hob to the extractor hood. The hob automatically adjusts the fan speed according to the heat without you having to lift a finger. The Direct Touch Controls user interface uses clear numbers from 1 to 14, so you can set the right temperature instantly without having to press the increase and decrease buttons. The PowerBoost function provides an instant burst of heat, so water boils faster than usual. The hob's integrated timer can be set for up to an hour - after the set time, the hob will automatically switch off |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |