- In stock.
HOB TO64IA0AIT AEG
HOB TO64IA0AIT AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | "SaphirMatt SE®" |
| Model | TO64IA0AIT |
| Width | 58 cm, 678 mm. |
| Depth | 51 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 10.5 kg, 10,996 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 180mm, 180mm, 145mm, 210mm |
| Cooking zone power | 1800/2800W, 1800/2800W, 1400/2500W, 2300/3700W |
| Management | Sensory, Electronic |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic heat-up, Booster, Child safety lock, Eco timer, Connection power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Minute minder, Pause, Sound off, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | PowerBoost heats up twice as fast as an electric hob. The temperature response is fast and precise, making cooking easier and more precise. The subtle, matte black SaphirMatt® SE hob surface is more scratch-resistant than standard ceramic glass, making it perfect for everyday kitchen use. The smooth surface adds understated elegance and fits perfectly into modern kitchen designs. The PowerBoost function provides an instant burst of heat, bringing water to the boil faster than usual. The Hob2Hood® function links the hob to the cooker hood. The hob automatically adjusts the fan speed to the heat without you having to lift a finger (the cooker hood must have the Hob2Hood® function). The user interface of the direct touch controls uses clear numbers from 1 to 14, so you can set the right temperature instantly, without having to press the increase and decrease buttons. No more waiting for pots to boil. The PowerBoost function provides an instant burst of heat, so water boils faster than usual. |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |