- In stock.
Hob "SaphirMatt SE®" "Hob2Hood®" EIT60433CT
Hob "SaphirMatt SE®" "Hob2Hood®" EIT60433CT
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | SaphirMatt SE® Hob2Hood® |
| Model | EIT60433CT |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 10.8 kg, 11,662 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 180mm, 180mm, 145mm, 210mm |
| Cooking zone power | 1800/2800W, 1800/2800W, 1400/2500W, 2300/3700W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic heat-up, Booster, Child safety lock, Connection power adjustment, Hob and hood interface, Button lock, Minute minder, Pause, Sound off, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | No |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Induction cooking: fast, precise power control. It heats up faster than other types of hobs, so you can start cooking straight away. The hob with PowerBoost heats up twice as fast as an electric hob. It responds efficiently and quickly to temperature. With a smooth, matt black surface, the SaphirMatt® SE hobs offer lasting elegance. The design complements any kitchen and looks new for longer, more scratch-resistant than our standard ceramic glass hobs. The Hob2Hood® function links the hob to the hood. The hob automatically adjusts the fan speed according to the heat without you having to lift a finger (the hood must have the Hob2Hood® function) |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |