- In stock
HOB I TI74IF00IB AEG
HOB I TI74IF00IB AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Collection | Hob2Hood® |
| Model | TI74IF00IB |
| Width | 70 cm, 798 mm. |
| Depth | 51 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7350W |
| Weight | 12.3 kg, 13.36 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 220mm, 240mm, 220mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 2300/3600W, 2300/3200W, 1400/2500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Booster, Child lock, Eco timer, Flex Bridge, Power adjustment, Heat setting memory, Hob and hood interface, Individual cooking zone timers, Button lock, Minute minder, Pause, PowerSlide, Sound mute |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Induction cooking: fast, precise power control. It heats up faster than other types of hobs, so you can start cooking straight away. The FlexiBridge® function allows you to create your own cooking zone by connecting and controlling up to 4 segments in a variety of ways. Ideal for large or long pots or when you need to cook many dishes at once. From boiling to simmering and keeping warm: when you need to change heat settings frequently and quickly during cooking, use PowerSlide. Simply slide the pot from one heat setting to another so you don't have to stop and adjust the temperature while cooking. The Hob2Hood® function links the hob to the cooker hood. The hob automatically adjusts the fan speed according to the heat without you having to lift a finger (the cooker hood must have the Hob2Hood® function). The PowerBoost function instantly provides a burst of heat, so water boils faster than usual |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |