Electrolux EIV63440BW
Electrolux EIV63440BW
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | 600 series "Bridge" |
| Model | EIV63440BW |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | White color |
| Power | 7350W |
| Weight | 10.64 kg, 11.74 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 210mm, 180mm, 145mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 2300/3200W, 1800/2800W, 1400/2500W |
| Management | Sensory |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Audible signal, Automatic heat-up, "BOOSTER", Child safety feature, Timer, Eco timer, Button lock, Left-side hotplate connection, Minute minder, Pause, Sound off, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | Boost function. CleverHeat feature |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |