The Kingston Technology DataTraveler is a portable USB flash drive with a capacity of 512 GB and a USB 3.2 Gen 1 interface. It supports multiple operating systems, including Windows, Mac, and Linux, and the cap design provides protection.
The Kingston Technology DataTraveler is a portable USB flash drive with a capacity of 512 GB and a USB 3.2 Gen 1 interface. It supports multiple operating systems, including Windows, Mac, and Linux, and the cap design provides protection.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Kingston Technology DataTraveler is a portable USB flash drive with a capacity of 512GB and a USB 3.2 Gen 1 interface. It supports multiple operating systems, including Windows, Mac, and Linux, and has a cap design that provides protection.
Features | |
|---|---|
| Product type | USB flash drive |
| Brand | Kingston Technology |
| Model | DataTraveler Exodia |
Specifications | |
| Capacity | 512GB |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Device interface | USB Type-A |
| Working temperature | 0 - 60 °C |
| Safety temperature | -20 - 85 °C |
| Weight | 9.36 grams |
| Dimensions | 60.8 mm (L) × 21.4 mm (W) × 10.4 mm (H) |
| Color | Black, Purple |
| Form factor | Lid |
Compatibility | |
| Supported Windows operating systems | Windows 11 and earlier versions |
| Supported Mac operating systems | Mac OS X 10.6 and later |
| Supported Linux operating systems | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |