Remington AC9096 Studio Silk Red 2400 W
Remington AC9096 Studio Silk Red 2400 W



Remington AC9096 Studio Silk Red 2400 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Red |
| Hanging type | Hanging loop |
| Hangable | Yes |
| Cord length | 3 m |
| Power | 2400 W |
| Air speed | 2333 m/s |
| Cool shot function | Yes |
| Number of temperature settings | 3 |
| Ionic function | Yes |
| Number of speeds | 3 |
| Ceramic heating system | Yes |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Concentrator nozzle | Yes |