Philips 5000 series BHD514/00 hair dryer 2300 W Violet
Philips 5000 series BHD514/00 hair dryer 2300 W Violet


Philips 5000 series BHD514/00 hair dryer 2300 W Violet
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Hanging type | Hanging ring |
| Cord length | 1.8 m |
| Product colour | Purple |
| Designed for travel | No |
| Power | 2300 W |
| AC input voltage | 220—240 В |
| Number of heating levels | 6 |
| Number of speeds | 6 |
| Cool shot function | Yes |
| Motor type | DC |
| Ionic function | Yes |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Concentrator nozzle height | 1.1 cm |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Warnings | Do not leave the appliance unattended during use., Keep out of the reach of children., Do not use near water or in a humid environment. |