Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Dreame Pocket
Portable, professional, powerful, all in one Pocket
Folding Solution, Portable Convenience
Pocket features portability with its 50mm compact body that weighs a mere 300g.
2 Nozzles to Customize Professional Hairstyles
Sleek Style
The unfrizz nozzle concentrates airflow for a sleek, straight style, reducing frizz for a smooth, shiny finish..
Elastic Curls
The motor offers rapid wind speed, managing to dry short hair in just 40 seconds with its powerful airflow for speedy styling.
Quick Blowdry, Rapid Style
The motor offers rapid wind speed, managing to dry short hair in just 40 seconds* with its powerful airflow for speedy styling.
Drying with Less Noise
Operating at a level of less than 60dB, the motor in Pocket pairs powerful airflow with an advanced 6-layered noise reduction system. This design ensures your hair drying experience with minimal disruption.
Negative Ions Care for Your Hair
Pocket utilizes 300,000,000 negative ions to preserve hair health. By sealing the hair cuticles, these ions ensure moisture retention, leading to smoother, shinier, and frizz-free hair. This is the magic touch of Dreame hairdryer—capturing moisture for optimal hair health.
57 Smart NTC Temperature Sensor Guards
The hairdryer integrates an NTC thermistor and a microprocessor to maintain a safe operating temperature below 57 . These components perform 300 checks per second* in hot air mode, ensuring a secure and damage-free blow-drying experience.
Effortless Storage, Stylish Portability
Organize your Pocket and accompanying nozzles in the travel bag. This chic storage solution perfectly complements the hairdryer's luxurious leather-textured exterior.
| Summary | Dreame Pocket. Motor speed: 110000 RPM, Air speed: 70 m/s, Airflow: 50 m³/h. Product colour: Grey, Surface coloration: Monochromatic, Cord length: 1.5 m. Power: 1300 W, AC input voltage: 220 - 240 V, AC input frequency: 50/60 Hz. Width: 50 mm, Depth: 145 mm, Height: 201 mm. Quantity per pack: 1 pc(s), Package width: 556 mm, Package depth: 315 mm |
| Vendor Homepage | https://global.dreametech.com/products/hair-pocket |
| Unit Box Height | 0.27 |
| Unit Box Length | 0.3 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1300 W |
| Air speed | 70 m/s |
| Airflow | 50 m³/h |
| Cool shot function | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Motor speed | 110000 RPM |
| Noise level | 60 dB |
| Number of heating levels | 5 |
| Number of speeds | 2 |
| Temperature (max) | 57 °C |
| Built-in display | No |
| Cord length | 1.5 m |
| Designed for travel | Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Product colour | Grey |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Depth | 145 mm |
| Height | 201 mm |
| Weight | 300 g |
| Width | 50 mm |
| Package depth | 315 mm |
| Package height | 410 mm |
| Package width | 556 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Concentrator nozzle | No |
| Diffuser nozzle | No |
| Number of nozzles | 1 |
| Travel pouch | Yes |
| Package volume | 71807 cm³ |
| Model | AHD51 Pro |
| Units per Shipping Box | 8 |
| Unit Calculated Volume | 0.009348 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.75 kg |