- In stock.
Hair dryer Philips BHD308/10
Hair dryer Philips BHD308/10



Hair dryer Philips BHD308/10
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Collection | 3000 Series |
| Model | BHD308/10 |
| Weight | 0.556 kg, 0.72 kg. |
| Color | Black color |
| Power | 1600W |
| Engine type | DC |
| Number of speeds | 3 |
| Voltage | 220 - 240V |
| Cold weather | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Temperature settings | 3 |
| Diffuser | No |
| Ionization function | No |
| Foldable handle | Yes |
| Number of nozzles | 2 |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Air concentrator | Yes |
| Cable length | 1.8 m |
| Hanging loop | Yes |
| Complete set | Hair dryer, Nozzles |
| Length | 279 mm. |
| Width | 132 mm. |
| Height | 94 mm. |
| Country of manufacture | CN |