- In stock
The Humanas AirTouch HD-AT05 hair dryer has 1000 watts of power, three temperature settings and two airflow intensity levels. It comes with magnetic attachments such as a diffuser and concentrator, as well as an essential oil nozzle for aromatherapy.
The Humanas AirTouch HD-AT05 hair dryer has 1000 watts of power, three temperature settings and two airflow intensity levels. It comes with magnetic attachments such as a diffuser and concentrator, as well as an essential oil nozzle for aromatherapy.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Humanas AirTouch HD-AT05 hair dryer has 1000 watts of power, three temperature settings and two airflow intensity levels. It comes with magnetic attachments such as a diffuser and concentrator, as well as an essential oil nozzle for aromatherapy.
Features | |
|---|---|
| Product type | Hair dryer |
| Brand | Human |
| Model | HD-AT05 |
Specifications | |
| Power | 1000W |
| Temperature settings | 3 levels (+ circulation mode) |
| Airflow intensity levels | 2 levels |
| Engine type | Brushless, high speed |
| Power source | 220 - 240V (50 / 60Hz) |
| Dimensions | 270 x 48 x 48 mm |
| Weight | 438 g |
Additional information | |
| Mounting of counter accessories | Magnetic |
| Included accessories | Volume diffuser, styling concentrator, essential oil nozzle |