- In stock
The Babyliss Travel Dry 2000 hair dryer has a powerful 2000W motor with two speed and temperature settings. The compact design with a foldable handle and 1.8m long cord ensures convenient use on the go.
The Babyliss Travel Dry 2000 hair dryer has a powerful 2000W motor with two speed and temperature settings. The compact design with a foldable handle and 1.8m long cord ensures convenient use on the go.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Babyliss Travel Dry 2000 Hair Dryer has a powerful 2000W motor with two speed and temperature settings. It features a compact design, foldable handle and 1.8m cable, making it perfect for travel.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Hair Dryer |
| Product Brand | Babyliss |
| Model | Travel Dry 2000 (5344E) |
Specifications | |
| Dimensions | 154 × 83 × 255 mm (L × W × H) |
| Weight | 304 grams |
| Color | Black |
| Material | Plastic |
Technical Data | |
| Power | 2000W |
| Number of Speed Settings | 2 |
| Number of Temperature Settings | 2 |
| Airflow Speed | 79 m³/h |
| Cable Length | 1.8 m |
| Handle Type | Foldable |
Additional Information | |
| Included Accessories | Concentrator nozzle |
| Suitable Hair Types | Hair of all lengths and thicknesses |