- In stock
Experience salon-quality hair drying at home with the BaByliss Cordkeeper 2000 hair dryer. It has 2 speeds and 3 heat settings, ensuring powerful drying and styling, while keeping cords tangle-free!
Experience salon-quality hair drying at home with the BaByliss Cordkeeper 2000 hair dryer. It has 2 speeds and 3 heat settings, ensuring powerful drying and styling, while keeping cords tangle-free!
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Experience salon-level styling at home with the BaByliss Cordkeeper 2000 hair dryer. With 2 speeds and 3 heat settings, it delivers powerful drying and styling while keeping cords tangle-free!
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Housing | Plastic |
| Cable length | 1.95 m |
| Swivel cord | Yes |
| Removable filter | Yes |
| Overheating protection | Yes |
| Cable storage | Yes |
Power | |
| Power | 2000W |
| AC input frequency | 50/60Hz |
Weight and dimensions | |
| Weight | 623 grams |
| Dimensions (W x D x H) | 264 x 80 x 290 mm |
Operation | |
| Number of gears | 2 |
| Number of temperature settings | 3 |
| Heating levels | 3 |
| Engine type | DC |
| Ceramic heating system | Yes |
| Cold air function | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Grid coating | Ceramic |
Packaging details | |
| Package weight | 1.02 kg |
| Packaging type | Box |
| Package dimensions (H x D x W) | 280 x 102 x 233 mm |
| Quantity per package | 1 pc. |
Package contents | |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Ironing nozzle | Yes |
| Instructions for use | Yes |
| Number of tips | |