- New
- In stock
The ADLER AD 2259 hair dryer with 1200 W power, two speeds and a cold air function ensures fast drying, and the foldable handle allows for comfortable storage.
The ADLER AD 2259 hair dryer with 1200 W power, two speeds and a cold air function ensures fast drying, and the foldable handle allows for comfortable storage.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Adler AD2259 hair dryer with a powerful 1200 W motor and a cold air function allows you to set your hairstyles. Two speed options ensure versatile use, and the concentrator nozzle allows for precise hair styling.
The foldable handle and hanging loop ensure convenient storage.
Design | |
|---|---|
| Hanging | Yes |
| Foldable handle | Yes |
| Product color | Black |
| Suspension type | Hanging loop |
Power | |
| Power | 1200W |
Operation | |
| Ionic function | No |
| Cold air function | Yes |
| Speed number | 2 |
Package contents | |
| Diffuser nozzle | No |
| Number of nozzles | 1 |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Width | 148mm |
| Height | 175 mm |
| Depth | 650mm |