-
−2%
DYSON HD16 Jasper Nural Ceramic Pink
DYSON HD16 Jasper Nural Ceramic Pink
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Illuminated capsule with nural sensors | Yes |
| Magnetic tip attachment | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Product colour | Pink |
| Accelerometer | Yes |
| Cord length | 2.8 m |
| Input voltage | 230 V |
| Power | 1600 W |
| Weight | 680 g |
| Height | 97 mm |
| Width | 78 mm |
| Depth | 245 mm |
| Number of speeds | 3 |
| Number of heating levels | 4 |
| Motor speed | 110000 RPM |
| Noise level | 77 dB |
| Cool shot function | Yes |
| Airflow | 13 l/s |
| Ionic function | Yes |
| Number of nozzles | 5 |
| Package contents | Dryer x 1, Wide-tooth comb, Wave+curl diffuser, Gentle drying tip, Styling concentrator, Tip for frizzy and unruly hair |
| Warnings | Do not use near water or in a humid environment., Do not leave the appliance unattended during use., Keep out of the reach of children. |
| Technologies used | Heat Shield |