The 2200-watt hairdryer features powerful airflow for efficient drying. It features a large diffuser for beautiful curls and a concentrator for smooth styling.
The 2200-watt hairdryer features powerful airflow for efficient drying. It features a large diffuser for beautiful curls and a concentrator for smooth styling.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The 2200-watt hairdryer features powerful airflow for efficient drying results. It features a large diffuser for beautiful curls and a concentrator nozzle for smooth styling.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Hair Dryer |
| Product Brand | Babyliss |
| Model | D570DE |
Specifications | |
| Power | 2200W |
| Color | Black |
| Dimensions | 210mm x 89mm x 298mm (L x W x H) |
| Weight | 392 g |
| Cold Air Function | Yes |
| Ionic Function | Yes |
| Speed Settings | 2 |
| Heat Settings | 3 |
| Material | Tourmaline-Ceramics |
| Cable Length | 1.95 m |
| Removable Filter | Yes |
Additional Information | |
| Included Accessories |
|
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |