BaByliss Shape & Smooth Straightening brush Warm Black 800 W 78.7" (2 m)
BaByliss Shape & Smooth Straightening brush Warm Black 800 W 78.7" (2 m)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net height | 187.6 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Product colour | Black |
| Ceramic coating | Yes |
| 360° rotational base | Yes |
| Power | 800 W |
| Power source | AC |
| Weight | 194 g |
| Height | 55 mm |
| Depth | 50 mm |
| Width | 190 mm |
| Brush head 2 diameter | 2 cm |
| Brush head diameter | 3.8 cm |
| Barrel diameter | 3.9 cm |
| Number of speeds | 2 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Type | Straightening brush |
| Technology | Warm |
| Suitable for hair types | All hair |
| Cool shot function | Yes |
| Hair straightening | Yes |
| Removable filter cage | Yes |
| Ceramic heating system | Yes |
| Number of heating levels | 2 |
| Ionic function | No |
| Manual | Yes |
| Carrying case | No |
| Pouch | No |
| Protective caps | No |
| Heat mat | No |
| Hair comb | No |
| Number of brushes | 2 |
| Docking station included | No |
| Cool tip | No |
| Attachments quantity | 2 |
| Holder | No |
| Travel pouch | No |
| Number of brush heads included | 2 pc(s) |
| Hair care accessories | Brush head |
| Heat-resistant glove included | No |
| On/off switch | Yes |
| Built-in display | No |
| Auto power off | No |
| Temperature indicator | No |
| Swivel cord | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Cordless | No |
| Pallet gross weight | 175.8 kg |
| Master (outer) case gross weight | 2.04 kg |
| Master (outer) case width | 287 mm |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross height | 2.02 m |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 42 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 7 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Products per pallet | 252 pc(s) |
| Master (outer) case length | 313 mm |
| Master (outer) case height | 371 mm |
| Pallet gross volume | 1943 dm³ |
| Products per pallet layer | 42 pc(s) |
| Master (outer) case volume | 333 cm³ |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 43030050153345 |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 33030050153348 |