BaByliss CARUSO-HQ DRYER
BaByliss CARUSO-HQ DRYER
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Removable filter | Yes |
| Foldable handle | No |
| Designed for travel | No |
| Cord length | 2.7 m |
| Hangable | Yes |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Hanging type | Hanging ring |
| Product colour | Black |
| Power | 2400 W |
| Weight | 535 g |
| Air pressure | 1366 Pa |
| Air speed | 47.7777778 m/s |
| Ionic function | Yes |
| Cool shot function | Yes |
| Motor type | AC |
| Airflow | 83 m³/h |
| Number of heating levels | 3 |
| Number of speeds | 3 |
| Concentrator nozzle width | 7.5 cm |
| Number of nozzles | 2 |
| Concentrator nozzle height | 6 mm |
| Diffuser nozzle | Yes |
| Concentrator nozzle | Yes |
| Warnings | Do not use near water or in a humid environment., Keep out of the reach of children., Do not leave the appliance unattended during use. |