BaByliss AS970E Curly dryer Black 650 W 98.4" (2.5 m)
BaByliss AS970E Curly dryer Black 650 W 98.4" (2.5 m)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Suitable for hair thickness | Thick, Thin, Medium |
| 360° rotational base | Yes |
| Hangable | No |
| Ceramic coating | Yes |
| Retractable brush | No |
| Bristles material | Nylon/boar bristle |
| Product colour | Black |
| Dual voltage | No |
| Power | 650 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Barrel diameter | 5 cm |
| Brush head diameter | 5 cm |
| Brush head 2 diameter | 3.8 cm |
| Depth | 52 mm |
| Height | 60 mm |
| Width | 360 mm |
| Weight | 325 g |
| Hair drying | Yes |
| Hair texturizing | Yes |
| Ionic function | Yes |
| Hair curling | Yes |
| Hair straightening | Yes |
| Rotating brush | Yes |
| Auto rotating | Yes |
| Ion conditioning | Yes |
| Suitable for hair types | All hair, Thin hair |
| Left & right rotation | Yes |
| Anti-static styling | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Number of heating levels | 2 |
| Number of settings | 2 |
| Ceramic heating system | Yes |
| Suitable for hair length | Long, Medium |
| Curling iron shape | Straight barrel-shaped |
| Cool shot function | Yes |
| Directional rotation | Yes |
| Curling directions | Right, Left |
| Technology | Warm |
| Number of speeds | 2 |
| Control type | Buttons |
| Type | Hair styling kit |
| Purpose | Dry/wet hair |
| Hair comb | No |
| Cool tip | No |
| Attachments quantity | 4 |
| Holder | No |
| Number of brushes | 2 |
| Travel pouch | Yes |
| Docking station included | No |
| Protective caps | No |
| Hair care accessories | Brush head |
| Pouch | No |
| Number of brush heads included | 4 pc(s) |
| Heat mat | No |
| Heat-resistant mat included | No |
| Heat-resistant glove included | No |
| Carrying case | No |
| Cables included | AC |
| Manual | Yes |
| Indication light | No |
| Swivel cord | Yes |
| Temperature indicator | No |
| Cordless | No |
| Cord length | 2.5 m |
| Dangerous for the environment | No |
| On/off switch | Yes |
| Auto power off | No |
| Built-in display | No |
| Cable colour | Black |
| Master (outer) case GTIN (EAN/UPC) | 33030050153829 |
| Master (outer) case volume | 465 cm³ |
| Pallet GTIN (EAN/UPC) | 43030050153826 |
| Pallet gross volume | 1726 dm³ |
| Products per pallet layer | 48 pc(s) |
| Pallet net width | 80 cm |
| Pallet net height | 165.4 cm |
| Pallet net length | 120 cm |
| Master (outer) case width | 300 mm |
| Products per pallet | 192 pc(s) |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case height | 413 mm |
| Master (outer) cases per pallet | 32 pc(s) |
| Master (outer) case gross weight | 5.55 kg |
| Pallet gross width | 80 cm |
| Pallet gross weight | 243.2 kg |
| Master (outer) cases per pallet layer | 8 pc(s) |
| Products per master (outer) case | 6 pc(s) |
| Pallet gross height | 179.8 cm |
| Layers per pallet | 4 pc(s) |
| Pallet gross length | 120 cm |
| Warnings | Do not use near water., The appliance should be cleaned regularly to avoid overheating., Avoid contact with wet hands. |