- In stock
-
−6%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips Lumea Advanced SC1998/00. Hair removal technology: Intense pulsed light (IPL), Product colour: Ivory, Full leg treatment time: 15 min. Power source: AC, Battery type: AAA, AC input voltage: 100 - 240 V. Package type: Box |
| Vendor Homepage | www.philips.ru/c-p/SC1997_00/lumea-ipl-hair-removal-device |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.27 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| Adjustable intensity | Yes |
| Bikini line treatment time | 4 min |
| Body areas | Abdomen/Bikini/Inner upper arms |
| Body attachment | Yes |
| Body attachment area | 4 cm² |
| Easy to use | Yes |
| Face areas | Cheeks/Chin/Upper lip |
| Face areas treatment time | 2 min |
| Full leg treatment time | 15 min |
| Hair removal technology | Intense pulsed light (IPL) |
| Number of intensity levels | 5 |
| Precision (face) attachment | Yes |
| Precision (face) attachment area | 2 cm² |
| Product colour | Ivory |
| Skin tone sensor | Yes |
| Ultraviolet (UV) filter | Yes |
| Underarm treatment time | 2.5 min |
| AC adapter output voltage | 24 ?/1500 ?? V |
| AC input frequency | 100-240 V Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Battery type | AAA |
| Power source | AC |
| Package type | Box |
| AC adapter included | Yes |
| Adapter included | Yes |
| Cleaning cloth | Yes |
| Quick start guide | Yes |
| Storage pouch | Yes |
| Corded use | Yes |
| Number of light energy settings | 5 |
| Model name | SC1998/00 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.006412 cubm |
| Product Net Weight | 1 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.27 kg |