Taurus oil fryer 973967000 (2000W;3l)
Taurus oil fryer 973967000 (2000W;3l)
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
9 - 14
business days
| Number of catching points | 2 |
| Construction type | Single |
| Product colour | Black, Stainless steel |
| Easy to clean | Yes |
| Handle material | Plastic |
| Lid material | Stainless steel |
| Basket material | Stainless steel |
| Detachable lid | Yes |
| Control panel colour | Black |
| On/off switch | Yes |
| Indication light | Yes |
| Control type | Rotary |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Number of frying baskets | 1 |
| Dishwasher proof accessories | Yes |
| Basket lifting system | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Material | Stainless steel |
| Handle colour | Black |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Power | 2000 W |
| Temperature range (T-T) | 150 - 190°C |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Product type | Deep fryer |
| Capacity | 3 L |
| Fryer food capacity | 1 kg |
| Fryer | Y |
| DFU / User manual | Yes |
| Fryer basket with lid | Yes |
| Built-in display | No |