The Esperanza EKA005 oil-free frying pan has an 8-liter capacity and operates at 1600W. It offers 10 cooking programs, adjustable temperature, and a stainless steel body.
The Esperanza EKA005 oil-free frying pan has an 8-liter capacity and operates at 1600W. It offers 10 cooking programs, adjustable temperature, and a stainless steel body.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EKA005 oil-free deep fryer has an 8-liter capacity and operates at 1600W. It offers 10 cooking programs, adjustable temperature, and a stainless steel body.
Design | |
|---|---|
| Cable length | 0.90 m |
| Non-slip feet | Yes |
| Control type | Touchscreen |
| Removable tray | Yes |
| Housing material | Stainless steel |
| Case design | Open |
| Product color | Stainless steel, Black |
Power | |
| AC voltage | 220-240V |
Weight and Dimensions | |
| Height | 325mm |
| Depth | 417 mm |
| Width | 320mm |
Cooking Functions and Programs | |
| Indicator light | Yes |
| Baking function | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
Output Capacity | |
| Capacity | 8 liters |
| Oil-free cooking | Yes |
Safety Warning | |
| Warnings | Be careful when working with hot oil. Make sure the fryer is properly grounded. Do not leave the fryer unattended while it is operating. |