The Esperanza EKA004 oil-free frying pan has an 8-liter capacity, operates at 1700W and reaches a maximum temperature of 200°C. It offers 8 cooking programs, a touch control panel and a removable tray for easy cleaning.
The Esperanza EKA004 oil-free frying pan has an 8-liter capacity, operates at 1700W and reaches a maximum temperature of 200°C. It offers 8 cooking programs, a touch control panel and a removable tray for easy cleaning.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EKA004 fat-free frying pan has an 8L capacity and operates at 1700W, reaching a maximum temperature of 200°C. It offers 8 cooking programs, a touch control panel and a removable tray for easy cleaning.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black, Stainless steel |
| Control type | Touchscreen |
| Cable length | 0.90 m |
| Housing | Standing |
| Removable tray | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Number of programs | 8 |
| Housing material | Stainless steel |
Power | |
| Maximum power | 1700W |
| AC voltage | 220-240V |
Weight and dimensions | |
| Depth | 340mm |
| Width | 285 mm |
| Height | 330 mm |
Cooking functions and programs | |
| Maximum temperature (typical) | 200°C |
| Indication light | Yes |
| Defrost function | Yes |
| Adjustable temperature | Yes |
| Timer duration | 60 minutes |
| Frying pan function | Yes |
Output capacity | |
| Product type | Hot air fryer |
| Capacity | 8L |
| Fat-free cooking | Yes |
Safety warning | |
| Warnings | Do not turn off the fryer while it is running. Be careful when handling hot oil. Make sure the fryer is properly grounded. |