-
−10%
This microwave oven with a 20 L capacity and 800 W power ensures fast cooking, while the integrated grill function with 1000 W allows you to prepare delicious meals. It also has a digital timer, 5 power levels and an easy-to-clean stainless steel interior.
This microwave oven with a 20 L capacity and 800 W power ensures fast cooking, while the integrated grill function with 1000 W allows you to prepare delicious meals. It also has a digital timer, 5 power levels and an easy-to-clean stainless steel interior.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Amica AMMB20E1GB microwave oven with grill function, with a capacity of 20 L and a power of 800 W, features an elegant black design and convenience.
Features | |
|---|---|
| Product type | Grill microwave oven |
| Product color | Black |
| Warming plate | Yes |
| Warming plate size | 2.45 cm |
| Control type | Buttons, Rotary |
| Timer | Yes |
| Device installation | Integrated |
| Microwave power | 800W |
| Grill power | 1000W |
| Number of power levels | 5 |
| Internal capacity | 20L |
| Interior lighting | Yes |
| Door opening type | Button |
Power | |
| AC input voltage | 230V |
| Connected load | 1250W |
Weight and dimensions | |
| Height | 38.6 cm |
| Width | 59.5 cm |
| Weight | 15 kg |
| Depth | 34.6 cm |
Cooking functions and programs | |
| Defrost function | Yes |
| Reheat function | Yes |
| Number of cooking programs | 8 |
| Barbecue | Yes |