-
−19%
Tefal Easy Fry Grill EY5058 with touch control and adjustable thermostat (80-200 °C) ensures precise cooking, while 8 preset programs and a 60-minute digital timer make it easy to prepare a variety of dishes.
Tefal Easy Fry Grill EY5058 with touch control and adjustable thermostat (80-200 °C) ensures precise cooking, while 8 preset programs and a 60-minute digital timer make it easy to prepare a variety of dishes.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Tefal Easy Fry Grill is a compact 4.2 litre hot air fryer designed for ease of use and easy cleaning. It features a touch control interface, 8 pre-set cooking programs and an adjustable thermostat.
Design | |
|---|---|
| Product color | Black |
| Viewing window | No |
| Device location | Separate |
| Control type | Touchscreen |
| Removable bowl | Yes |
| Easy to clean | Yes |
| Bowl material | PTFE |
| Construction type | Single |
| On/off switch | Yes |
| Handle(s) | Yes |
Power | |
| Power | 1550W |
Weight and dimensions | |
| Package height | 370 mm |
| Package depth | 398 mm |
| Depth | 361 mm |
| Height | 324 mm |
| Package width | 314 mm |
| Package weight | 6.8 kg |
| Weight | 5.4 kg |
| Width | 270mm |
Operation | |
| Timer duration | 60 minutes |
| Pre-set cooking programs | Yes |
| Temperature (min) | 80 °C |
| Frying pan function | Yes |
| Number of persons | 6 people |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Product type | hot air fryer |
| Digital timer | Yes |
| Barbecue | Yes |
| Capacity | 4.2L |
| Number of programs | 8 |
| Temperature (max) | 200°C |
| Drying function | Yes |
Package contents | |
| Grill plate | Yes |
Indication | |
| Built-in screen | Yes |