- In stock
Esperanza EKA002 Fat-free fryer 3.5L 1350W Black
Esperanza EKA002 Fat-free fryer 3.5L 1350W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Number of programs | 7 |
| Removable tray | Yes |
| Housing material | Metal, Plastic |
| Non-slip feet | Yes |
| Case design | Freestanding |
| Product colour | Black |
| Control type | Touch |
| Cord length | 0.90 m |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Maximum power | 1300 W |
| Width | 230 mm |
| Height | 265 mm |
| Depth | 305 mm |
| Frying function | Yes |
| Indication light | Yes |
| Maximum temperature (conventional) | 200 °C |
| Adjustable temperature | Yes |
| Timer duration | 60 min |
| Fat-free cooking | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Volume | 8 l |
| Warnings | Be careful when handling hot oil., Do not leave the fryer unattended while it is in operation., Make sure the fryer is properly grounded. |