-
−8%
The Tefal Easy Fry Silence EY551HE0 is a 5L air fryer with a temperature range of 40°C to 220°C and 10 pre-set cooking programs. It features touch-sensitive controls, a non-stick coating and dishwasher-safe components, making cleaning easy.
The Tefal Easy Fry Silence EY551HE0 is a 5L air fryer with a temperature range of 40°C to 220°C and 10 pre-set cooking programs. It features touch-sensitive controls, a non-stick coating and dishwasher-safe components, making cleaning easy.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Tefal Easy Fry Silence EY551HE0 is a 5 L hot air fryer with a temperature range from 40 °C to 220 °C and 10 pre-set cooking programs. It features touch controls, a non-stick coating and dishwasher-safe parts for easy cleaning.
Features | |
|---|---|
| Temperature (min) | 40 °C |
| Temperature (max) | 220 °C |
| Capacity | 5L |
| Frying pan function | Yes |
| Pre-cooking programs | 10 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Frying function | Yes |
| Non-slip coating | Yes |
| Dishwasher-safe parts | Yes |
| Control type | Touchscreen |
Design | |
| Product color | Black, Grey, Stainless Steel |
| Device location | Separate |
| Construction type | Single |
Power | |
| Automatic shutdown | Yes |
Weight and Dimensions | |
| Width | 280 mm |
| Depth | 350mm |
| Height | 395 mm |
| Weight | 4.8 kg |
Indication | |
| Screen type | LCD |
| Built-in screen | Yes |