The Esperanza EKA001 fat-free frying pan has a capacity of 2.6 L and operates at 1000 W, offering 7 cooking programs. It features a removable tray, adjustable temperature up to 200°C and a 60-minute timer.
The Esperanza EKA001 fat-free frying pan has a capacity of 2.6 L and operates at 1000 W, offering 7 cooking programs. It features a removable tray, adjustable temperature up to 200°C and a 60-minute timer.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Esperanza EKA001 fat-free frying pan has a 2.6L capacity and operates at 1000W with 7 cooking programs. It has a removable tray, adjustable temperature up to 200°C and a 60-minute timer.
Design | |
|---|---|
| Number of programs | 7 |
| Removable tray | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Cable length | 0.90 m |
| Housing | Metal, Plastic |
| Product color | Black |
| Control type | Knob |
| Case design | Standing |
Power | |
| AC voltage | 220-240V |
| Maximum power | 1000W |
Weight and dimensions | |
| Height | 288 mm |
| Width | 220mm |
| Depth | 300mm |
Cooking functions and programs | |
| Indication light | Yes |
| Baking function | Yes |
| Timer duration | 60 minutes |
| Maximum temperature (typical) | 200°C |
| Adjustable temperature | Yes |
Output capacity | |
| Fat-free cooking | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Capacity | 2.6L |
Safety warning | |
| Warnings | Make sure the pan is properly lowered., Be careful when handling hot oil., Do not leave the pan unattended. |