- In stock
Cosori Dual Blaze TwinFry Air Fryer Hot air fryer 10 litres Black
Cosori Dual Blaze TwinFry Air Fryer Hot air fryer 10 litres Black
Guarantee
12 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Adjustable thermostat | Yes |
| Product type | Hot air fryer |
| Temperature (min) | 35 °C |
| Capacity | 10 L |
| Temperature (max) | 240 °C |
| Frying function | Yes |
| Number of programs | 6 |
| Baking function | Yes |
| Cool touch handle(s) | Yes |
| Handle(s) | Yes |
| Dishwasher-proof parts | Yes |
| Non-stick coating | Yes |
| Removable bowl | Yes |
| Product colour | Black |
| Easy to clean | Yes |
| Control type | Buttons, Touch |
| Control panel colour | Black |
| Construction type | Single with partition |
| Non-stick inner bowl | Yes |
| Divider | Yes |
| Easy disassembly | Yes |
| Appliance placement | Stand-alone |
| Number of frying baskets | 1 |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2800 W |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Weight | 9.2 kg |
| Width | 518 mm |
| Depth | 332 mm |
| Height | 313 mm |
| Warnings | Be careful when handling hot oil., Do not leave the fryer unattended while it is in operation., Make sure the fryer is properly grounded. |