- In stock.
Washing machine Whirlpool FFD 9489 BV EE
Washing machine Whirlpool FFD 9489 BV EE
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Model | FFD 9489 BV EE |
| Width | 59.5 cm, 595 mm. |
| Depth | 63 cm |
| Height | 85 cm, 850 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 71 kg, 72.129 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Water consumption per cycle | 50 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing capacity | 9 kg. Drilling, rpm- 1351 |
| Management | Mechanical, Sensory |
| Number of programs | 13 |
| Washing programs | Eco 40-60, Cotton 60°, Quick wash 15'/ 30', Wool wash program, Synthetics, Blankets, Sportswear, Silk wash, Mixed, Rinse and spin, Spin and drain, 20° C program, Delicate program |
| Screen | Yes |
| Noise level when drilling | 78 dB |
| Protection against water spills | No |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 540mm. |
| Country of manufacture | SK |