- In stock.
WASHING MACHINE TOP LTR7E373AE AEG
WASHING MACHINE TOP LTR7E373AE AEG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | AEG, AEG |
| Model | LTR7E373AE |
| Width | 39.7 cm, 435 mm. |
| Depth | 59.9 cm |
| Height | 90.3 cm, 965 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 58 kg, 60 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 7 kg. Drilling, rpm- 1300 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 11 |
| Washing programs | Wool washing program, Cotton, Synthetics, Steam treatment, Anti-allergy program, Silk washing, Delicate program, Eco program, Jeans program, Outdoor clothing program, 20min. - 3kg, Down jacket washing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LCD |
| Noise level when drilling | 79 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | The washing machine has wheels that make it easy to move the washing machine. "Woolmark Green" certificate. Time saving option allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. With ProSteam® technology, you can finish your wash with steam to reduce creasing or use a separate steam program to refresh your clothes - perfect washing results every time. Soft-opening drum. Using fabric softener with SoftPlus protects the fibers and extends the life of each garment. ProSense, Eco valve |
| Length | 690 mm. |
| Country of manufacture | PL |