- In stock.
WASHING MACHINE TOP EW6T4262E ELX
WASHING MACHINE TOP EW6T4262E ELX
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Model | EW6T4262E |
| Width | 40 cm, 435 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 89 cm, 965 mm. |
| Color | White color |
| Weight | 58 kg, 60 kg. |
| Energy efficiency class | A |
| Electric motor type | Without brushes |
| Water consumption per cycle | 43 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing efficiency class | A |
| Washing capacity | 6 kg. Drilling, rpm- 1200 |
| Management | Sensory, Electronic |
| Number of programs | 14 |
| Washing programs | Quick wash, Wool washing program, Cotton, Synthetics, Sports, Anti-allergy program, Silk washing, Spin and drain, Delicate program, Eco program, Rinse program, Jeans program, Outdoor clothing program, Down jacket washing program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LCD |
| Noise level when drilling | 78 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Delaying the start of the programme | Yes |
| Child safety feature | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | "Woolmark Green" certificate. "Time Manager" - allows you to shorten the washing time. Drum balance control |
| Inverter motor for greater performance and ultra-quiet washing and 10 | 1 year motor warranty. Soft opening drum. Using fabric softener with SoftPlus protects the fibers and extends the life of each garment. ProSense, Eco valve |
| Length | 690 mm. |
| Country of manufacture | PL |