- In stock.
Washing machine TDLR 7231BS EU Whirlpool
Washing machine TDLR 7231BS EU Whirlpool
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | WHIRLPOOL, Whirlpool |
| Model | TDLR 7231BS EU |
| Width | 40 cm, 400 mm. |
| Depth | 60cm |
| Height | 90 cm, 900mm. |
| Color | White color |
| Weight | 56 kg, 56.8 kg. |
| Energy efficiency class | D |
| Water consumption per cycle | 45 liters |
| Drilling efficiency class | B |
| Washing capacity | 7 kg. Drilling, rpm- 1151 |
| Management | Mechanical |
| Number of programs | 7 |
| Washing programs | Quick wash, Wool wash program, Sports, Rinse and spin, 20° C program, Delicate program, Eco program |
| Screen | Yes |
| Screen type | LED |
| Noise level when drilling | 78 dB |
| Protection against water spills | Yes |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | PL |